SON DAKİKA

  • Ana Sayfa
  • Haber
  • Mecliste Kadına Yönelik Şiddetin Araştırması İçin Komisyon Kurulması Kabul Etti.

Mecliste Kadına Yönelik Şiddetin Araştırması İçin Komisyon Kurulması Kabul Etti.

Her geçen gün kadına yönelik şiddetin arttığı ve geçtiğimiz gün Samsun’da eski eşini kızının gözleri önünde öldüresiye döven adamın ardından mecliste komisyon kurulması kabul edildi.
 Mecliste Kadına Yönelik Şiddetin Araştırması İçin Komisyon Kurulması Kabul Etti.
Okunuyor Mecliste Kadına Yönelik Şiddetin Araştırması İçin Komisyon Kurulması Kabul Etti.

Türkiye’de son yıllarda kadına şiddet olaylarının en çok artış yaşandığı bu yıllarda. Sosyal medya ve ulusal haber kanallarında hemen her gün birçok şiddet olayı gün yüzüne çıkıyor. Kadına yönelik şiddet konusunda uzun zamandır mecliste bir komisyon kurulması bekleniyordu. Nihayet bugün araştırma komisyonu kurulmasına karar verildi.

5 partinin uzun süredir ilk defa bir konu hakkında ortak karar verdiği “kadına yönelik şiddetin sebeplerinin soruşturarak alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi” komisyonunun kurulması hem durumun sosyolojik olarak araştırılmasını sağlayacak hem de kadına yönelik şiddetin olaylarının nasıl sonlandırılacağı konusu görüşülecek.

İlk etapta 19 üye 3 ay görev olacak

CHP, AK Parti, MHP, HDP ve İYİ Parti’nin ortak oylarıyla alınan kararda ortak oluşturulacak komisyonda birinci etapta 19 üye yer alacak. 19 üye komisyonda 3 ay boyunca kadına yönelik şiddetin nedenleri konusunda çalışma olacak. Komisyonun yaptığı araştırma sonucunda oluşturulacak rapor Meclis Genel Kuruluna sunulacak. Genel Kurul’da görüşmeleri başlayacak olan raporun ardından “daha yaptırıcı” kararların çıkması planlanıyor.

araştırma komisyonu için henüz isimlere karar verilmedi ancak bu konu hakkında uzun zamandır birçok partiden araştırma yapan milletvekillerinin olduğu biliniyordu. Gündem sonrasında isimlerin belirlenip, komisyonun en kısa sürede çalışmalara başlaması planlanıyor.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle
yabancı dizi izle yabancı dizi izle