SON DAKİKA

Dünya Tarihine İsmini Yazdırmayı Başaran 6 Kadın

 Dünya Tarihine İsmini Yazdırmayı Başaran 6 Kadın
Okunuyor Dünya Tarihine İsmini Yazdırmayı Başaran 6 Kadın

1. Billie Jean King (1943 – )

Billie Jean King ( kızlık soyadı Moffitt ; 22 Kasım 1943 doğumlu) Amerikalı eski bir Dünya 1 numaralı profesyonel tenis oyuncusudur . King 39 Grand Slam şampiyonluğu kazandı: Teklerde 12, çiftlerde 16 ve karışık çiftlerde 11. Sık sık Birleşik Devletler’i Federasyon Kupası ve Wightman Kupası’nda temsil etti . Yedi Federasyon Kupası ve dokuz Wightman Kupası’nda muzaffer Birleşik Devletler takımının bir üyesiydi. Üç yıl boyunca Federasyon Kupası’nda Amerika Birleşik Devletleri’nin kaptanıydı. King, cinsiyet eşitliğinin savunucusudur ve uzun süredir eşitlik ve sosyal adalet için öncü olmuştur.

2. Coco Chanel (1883 – 1971)

Gabrielle Bonheur ” Coco ” Chanel (19 Ağustos 1883 – 10 Ocak 1971) Fransız moda tasarımcısı ve iş kadınıydı. Chanel markasının kurucusu ve adaşı, I.Dünya Savaşı sonrası dönemde sportif, gündelik şıklığı kadınsı stil standardı olarak popülerleştirerek, önceden hakim olan ” korse silüet” in yerine geçerek itibar kazandı.
Üretken bir moda yaratıcısı olan Chanel , tasarım estetiğini mücevherler, çantalar ve kokularda gerçekleştirerek etkisini couture giyimin ötesine genişletti.
Kendine özgü kokusu Chanel No. 5 , ikonik bir ürün haline geldi. Time’da listelenen tek moda tasarımcısıdır. Dergisinin 20. yüzyılın en etkili 100 kişisinin listesi. Chanel, 1920’lerden beri kullanılmakta olan ünlü birbirine bağlı CC monogramını kendisi tasarladı. İkinci Dünya Savaşı sırasında Fransa’nın Alman işgali sırasında Chanel’in faaliyetleri hakkında söylentiler ortaya çıktı ve profesyonel kariyerini ilerletmek için Alman işgalcilere çok yakın olduğu için eleştirildi: Chanel’in irtibatlarından biri bir Alman diplomat, Baron ( Freiherr ) Hans Günther’le birlikteydi. von Dincklage. Savaştan sonra Chanel, von Dincklage ile olan ilişkisi hakkında sorgulandı, ancak Churchill’in müdahalesi nedeniyle işbirlikçi olarak suçlanmadı.

3. Dorothy Hodgkin (1910 – 1994)

Dorothy Mary Crowfoot Hodgkin (12 Mayıs 1910 – 29 Temmuz 1994), önemli bir hale gelen biyomoleküllerin yapısını belirlemek için X-ışını kristalografisi tekniğini geliştiren Nobel ödüllü bir İngiliz kimyacıydı.
Yapısal biyolojide araç. En etkili keşifleri arasında, daha önce Edward Abraham ve Ernst Boris Chain tarafından tahmin edilen penisilinin yapısının doğrulanması; ve 1964’te Nobel Kimya Ödülü’nü kazanan üçüncü kadın olduğu B 12 vitamini yapısı.
Hodgkin, 35 yıllık bir çalışmanın ardından 1969’da insülinin yapısını da aydınlattı. Hodgkin, “Dorothy Crowfoot” adını Thomas Lionel Hodgkin ile evlendikten on iki yıl sonra “Dorothy Crowfoot Hodgkin” kullanmaya başlayıncaya kadar kullandı.
Sadelik uğruna, Hodgkin, Kraliyet Cemiyeti (Dorothy Hodgkin bursuna sponsorluğundan bahsederken) ve Somerville Koleji tarafından “Dorothy Hodgkin” olarak anılır. Birleşik Krallık Ulusal Arşivleri ondan “Dorothy Mary Crowfoot Hodgkin” olarak bahsetmektedir.

4. Indira Gandhi (1917 – 1984)

Indira Gandhi 19 Kasım 1917 – 31 Ekim 1984) Hintli bir politikacı ve Hindistan Ulusal Kongresi’nin merkezi figürüydü.
Hindistan’ın ilk ve bugüne kadar tek kadın Başbakanıydı. Indira Gandhi, Hindistan’ın ilk başbakanı Jawaharlal Nehru’nun kızıydı.
Ocak 1966’dan Mart 1977’ye kadar ve yine Ocak 1980’den Ekim 1984’teki suikastına kadar başbakan olarak görev yaptı ve onu babasından sonra en uzun süre hizmet veren ikinci Hindistan başbakanı yaptı. Nehru’nun 1947’den 1964’e kadar Hindistan Başbakanı olduğu süre boyunca, Gandhi kilit bir yardımcı olarak kabul edildi ve sayısız yurtdışı gezisinde ona eşlik etti.
O seçildi Hindistan Ulusal Kongresi Başkanı 1964 yılında babasının ölümü üzerine 1959’da, o bir üyesi olarak atandı Rajya Sabha (üst meclisi) ve üye oldu Lal Bahadur Shastri kabinesinin olarak Enformasyon Bakanı ve Yayıncılık. Kongre Partisi’nin 1966’nın başlarında yapılan parlamento liderliği seçiminde ( Shastri’nin ölümü üzerine ), rakibi Morarji Desai’yi yendi. lider oldu ve böylece Hindistan Başbakanı olarak Shastri’nin yerini aldı.

5. Kleopatra (M.Ö. 69 – 30)

Kleopatra VII Philopator ( Koiné Yunan : Κλεοπάτρα Φιλοπάτωρ; 69 BC – 10 Ağustos M.Ö. 30) son aktif hükümdardı Ptolemaios Krallığı arasında Mısır.
Bir üyesi olarak Ptolemaios hanedanı, o kurucusunun soyundan I. Ptolemaios Soter, bir Makedon Yunan genel ve arkadaşı arasında Büyük İskender. Kleopatra’nın ölümünden sonra Mısır, Roma İmparatorluğu’nun bir eyaleti haline geldi ve ikincinin sonunu işaret ediyordu. Geçen Helenistik devlet ve yaş yana süren İskender döneminde (336-323 BC) Ana dili Koine Yunancasıydı ve Mısır dilini öğrenen tek Ptolemaios hükümdarıydı.

6. Sabiha Gökçen (1913 – 2001)

Sabiha Gökçen (22 Mart 1913 – 22 Mart 2001) bir Türk havacıydı. Uçuş kariyeri boyunca yaklaşık 8.000 saat uçtu ve 32 farklı askeri operasyona katıldı. O dünyanın ilk kadın savaş pilotu, yaşı 23 gibi Diğer Marie Marvingt ve Evgeniya Shakhovskaya başka rollerde askeri pilotlar olarak ondan önce geldi, ancak savaş pilotları olarak ve askeri akademiye kayıt olmadan değil. O biryetim ve Mustafa Kemal Atatürk’ün on üç evlatlık çocuğundan biri.
Guinness Rekorlar Kitabı tarafından ilk kadın savaş pilotu olarak kabul edildi ve 1996 yılında Birleşik Devletler Hava Kuvvetleri tarafından yayınlanan ” Tarihteki 20 En Büyük Havacı ” afişi için tek kadın pilot seçildi. İstanbul’un ikinci havalimanı olan Sabiha Gökçen Havalimanı onun adını aldı.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle
yabancı dizi izle yabancı dizi izle