SON DAKİKA

  • Ana Sayfa
  • Haber
  • ABD Başkanı Biden’dan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a davet mektubu

ABD Başkanı Biden’dan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a davet mektubu

ABD Başkanı Joe Biden, İklim Zirvesi daveti için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a gönderdi mektupta salgından etkilenen Türk vatandaşlarının acımız ortak dedi öğrenildi.
 ABD Başkanı Biden’dan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a davet mektubu
Okunuyor ABD Başkanı Biden’dan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a davet mektubu

ABD Başkanı Joe Biden 22-23 Nisan’da online olarak düzenlenecek İklim Zirvesi’ne davet için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a bir dostluk mektup yolladı.

alınan bilğilere göre “Sayın Cumhurbaşkanı” hitabıyla başlayan mektupta, Biden “Size ve Türkiye Cumhuriyeti halkına en iyi dileklerimi iletiyorum.” ifadelerini yere aldı. Biden, Covid-19 salgınından etkilenen Türk vatandaşlarının, ailelerinin ve tüm halkının acısını paylaştığını  acımız bir olduğunu ifade etti. Covid-19 salgınına karşı ortak mücadeleyi sürdürürken iklim değişikliği tehdidini gözden kaçırmamak gerektiğini özeliklle belirten Biden,

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı 22-23 Nisan’da çevrimiçi gerçekleştirilecek iklim temalı Liderler Zirvesine davet etti. Biden, zirvenin, iklim krizine karşı ortak çabalar konusunda dünyanın en büyük ekonomilerinin liderlerini ve diğer küresel paydaşları bir araya getireceğini açıkladı.

BEYAZ SARAY’DAN İKLİM ZİRVESİ AÇIKLAMASI Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamada, “Başkan Biden, 22-23 Nisan’da ev sahipliği yapacağı ve çevrim içi olarak  düzenlenecek olan Liderler İklim Zirvesine 40 dünya liderini davet etti.” ifadesine yer verildi. Söz konusu zirvenin kamuya açık şekilde canlı yayınlanacağına işaret edilen açıklamada, Biden’ın göreve geldiği ilk gün, Donald Trump’ın ayrıldığı Paris İklim Anlaşmasına geri döndüğü de söylenildi. Açıklamada, liderler zirvesinde, iklim değişikliği ile daha güçlü bir mücadelenin aciliyetinin ve ekonomik yararlarının altının çizileceği aktarılırken, “Glasgow’da, kasım ayında toplanacak Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferans öncesi, bu zirve önemli bir kilometre taşı olacağını belirti.

Biden’ın davet ettiği 40 dünya lideri listesinde, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yanı sıra, Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Çin Devlet Bakanı Şi Cinping, Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İngiltere Başbakanı Boris Johnson gibi isimler de listede yer aldı.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle
yabancı dizi izle yabancı dizi izle