SON DAKİKA

2027 Yılında Açılacak İlk Uzay Otelinin Maliyeti Açıklandı

Yıllardır uzayda bir otel inşa etmek için uğraşan Orbital Assembly Corporation (OAC), 2027'de hizmet vermeye başlaması beklenen otelin fiyatını açıkladı.
 2027 Yılında Açılacak İlk Uzay Otelinin Maliyeti Açıklandı
Okunuyor 2027 Yılında Açılacak İlk Uzay Otelinin Maliyeti Açıklandı

İnsanoğlunun uzaya olan bakış açısı, son birkaç yıldır tümüyle değişti. Bu bağlamda başta SpaceX olmak üzere şirketler, insanları bir şekilde uzaya götürmeyi ve hatta Mars’a koloni kurmayı düşünüyorlar. Bu projenin gerçekleşip gerçekleşemeyeceği tam olarak belli değil ancak bir süre sonra uzayda tatil yapabileceğiz gibi görünüyor. Zira Orbital Assembly Corporation (OAC) adında bir şirket, bir süredir uzayda otel yapmaya çalışıyor.

OAC’nin üzerinde çalıştığı otel, aslında bir uzay istasyonu. “Voyager” olarak adlandırılan bu istasyon, insanların içinde yaşayabilecekleri bir yer olarak yapılıyor. Elbette buradaki öncelik bilim insanları ve astronotlar olsa da sıradan insanlar da bu otele giderek, konaklama yapma imkanına sahip olacaklar. Yalnız, sıradan insanlar derken bizleri kastetmiyoruz. Kastettiğimiz şey, bu tür bir gezi için birkaç milyon doları gözden çıkarabilecek insanlar…

Voyager Uzay İstasyonu’nun fiyatı açığa kavuştu

Uzaydaki ilk otel olacak Voyager Uzay İstasyonu, dairesel olarak tasarlanmış 24 modülden oluşuyor. Orbital Assembly Corporation, bu modüllerde 400 kişinin aynı anda konaklayabileceğini imkan sağlıyor. Her modül, kendine ait yaşam alanlarından oluşurken insanların bir araya gelebilecekleri mekanlar da istasyon içerisinde bulunuyor. Ayrıca bu otelin içerisinde yapay yer çekimi de var ve misafirler, yalnızca uzay boşluğuna çıkmak istediklerinde astronot giysileri giyecekler. Şayet böylesi bir yapı inşa edilebilirse, Voyager Uzay İstasyonu uzaydaki insan yapımı en büyük yapım olacak.

OAC’nin yaptığı açıklamalara göre tarihin ilk uzay oteli, yaşatacağı deneyime göre uygun bir fiyatına sahip olacak.

Buna göre, bu tür bir uzay seyahatinin 3 günlük maliyeti, mevcut koşullar altındaki tahminlere göre 5 milyon dolar olacak. Bu 5 milyon doların içerisinde 5 yıldızlı otellerin konforuna ilave olarak, dünyaca ünlü şarkıcı Beyonce’un konserleri de olacakmış. Ekip, her gece iki gösteri olacağını, böylelikle yıldız sanatçının uzaydaki sahne gösterilerine de eşlik edilebileceğini söylüyor. Her şey planlandığı gibi olursa, bu uzay istasyonu 2027 yıllında hizmete girecek.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle
yabancı dizi izle yabancı dizi izle